Fotografia jest procesem fizycznym, a nie magicznym - więc wszystko co się dzieje podczas naświetlenia i wywołania negatywu w sposób niekontrolowany, jest zawinione tylko i wyłącznie przez fotografa. No chyba że ktoś fotografuje Zenitem - to wina jest pół na pół (fotografa i tego kto mu go sprzedał). Pierwszym krokiem do kontroli jest świadomość tego co się naświetliło. A że pamieć jest zawodna to warto robić notatki. Im większym formatem fotografujemy tym bardziej - bo i materiał droższy, i czasu na każde zdjęcie musimy i tak poświęcić więcej, więc nie ma wymówki że "to było spontaniczne zdjęcie".
Poniżej moja propozycja notatnika do zapisywania parametrów ekspozycji zdjęcia. Wydrukuj 4 sztuki na A4 i potnij trzymając jako luźne kartki (łatwo dołączyć do negatywu) albo zrób z nich notesik.
Opis pól:- Rodzaj negatywu, EI, etc
- Numer kasety dla wielkiego formatu albo klatki dla mniejszych
- Data
- Szkic fotografowanej sceny - nie musi być dokładny, chodzi tylko o dokładne zaznaczenie punktów pomiaru
- Czas ustawiony na światłomierzu (używam stałego czasu podczas pomiaru)
- Pomiary ekspozycji światłomierzem punktowym z różnych miejsc - zaznacz je na szkicu (4); ja zapisuję f/stop plus 1/3 - 1/2 - 2/3 EV (zależy od precyzji światłomierza, ale nie ma co przesadzać)
- Skala ekspozycji - zaznacz wszystkie pomiary żeby zobaczyć jaki jest kontrast sceny i gdzie umieścić "środek ekspozycji" (strefa V jeśli używasz Systemu Strefowego)
- Czas ustawiony w aparacie lub na migawce (środek ekspozycji wyznaczony w 7 trzeba skorygować żeby uniknąć poruszenia albo ograniczeń migawki)
- Ustawiona przysłona
- Użyte filtry - kolor i korekcja (powinna być uwzględniona w 8+9)
- Użyty obiektyw (w wielkim formacie obiektyw i migawka są zestawem, więc jeśli wiem jaki obiektyw to wiem też która migawka)
- Korekta makro dla dużych zbliżeń - w wielkim formacie można łatwo ją określić używając Quick Disc żeby uwzględnić w 8+9
- Planowane wywołanie - na podstawie kontrastu z 7 możesz zdecydować czy negatyw potrzebuje krótszego wywołania (zmniejsza kontrast) czy dłuższego (zwiększa kontrast) - N+/N- jeśli używasz Systemu Strefowego; dla średniego formatu i małego trzeba sobie coś wybrać dla całego negatywu - tak żeby nie przewołać świateł
- Ogólny opis i uwagi
Efekt na zdjęciu:
Ciekawostka: Punkty pomiaru A i C różniły się o 0.7EV ale w ogóle tego nie widać na zdjęciu - C to był zielony mech, więc światłomierz pokazał większą ekspozycję, ale negatyw jest mniej czuły na zieleń (dołek na wykresie czułość-długość światła). Takie drobiazgi łatwo przeoczyć bez tak dokładnych notatek..
Wersja DOCx - można ściągnąć i sobie dopasować do swoich potrzeb: LF_Negative_ExpDesc.docx
Komentarze
Prześlij komentarz